بارگذاری...

طلا چیست ؟

طلا یک فلز زرد قیمتی است ،یک عنصر شیمیایی ، با عدد اتمی 79 که در جواهرات و دکوراسیون و تضمین ارزش ارزهای کشور ها استفاده میشود.

 

تاریخچه طلا و پیدایش آن

در چندین هزار سال پیش ، کودکی مشغول بازی در رودخانه ای بود که به یک سنگ براق بر میخورد و ازهمان جا این فلز گرانبها توسط بشر شناسایی میشود.این فلز بخاطر رنک زردش و درخشندگی ای که داشت به سرعت معروف شد . “طلایی” را که شما امروزه میبینید، بدون شک اولین فلز شناخته شده به دست انسانهای اولیه بود.

 

مدل های طلا

برای دیدن مدل های طلا در سایت زرطلا کلیک کنید

عیار طلا چیست ؟

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلاو دیگر فلزات گران‌بها است.

عیار طلا معمولاً ، از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود.

  • برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلای خالص ، و طلای ۱۸ عیار با ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد دیگر از فلز دیگر تشکیل شده‌است.

در زبان انگلیسی و دیگر زبان‌های اروپایی «عیار» را «قیراط» (carat یا Karat) با حرف اختصاری K می‌نامند که این قیراط را نباید با قیراط که یک یکای جرم برای اندازه‌گیری جرم سنگ‌های قیمتی و مروارید است اشتباه گرفت. هر قیراط ۲۰۰ میلی‌گرم (۰٫۲۲ گرم) است.

چرا طلا عیار دارد ؟

طلا

طلای خالص بسیار نرم است و خیلی راحت تغییر شکل میدهد به همین دلیل طلایی که در جواهرسازی استفاده میشود ، طلای خالص نیست. چرا که شکل و لعاب خود را با کوچکترین ضربه ای و یا فشاری از دست میدهد .

استفاده عیار در هر منطقه ای یا هر کشوری ، متفاوت است.

در کشورهای اروپایی به دلیل قیمت کم عیارهای پایینتر ، استفاده از این نوع عیار ها رونق زیادی دارد اما در کشور های شرقی بلعکس است ، چرا که در این کشورها مردم نگاهی سرمایه ای به طلا دارند و همین امر باعث میشود تا از طلا با عیار های بالا استفاده کنند .

اگرچه شرایط اقلیمی نیز در این موضوع بی اثر نیست ، چرا که رطوبت بالا باعث تیرگی طلاهایی ، با عیار پایین‌تر می‌شود پس نتیجه میگیریم در آب و هوای گرم و مرطوب ،عیار بالا طرفداران بیشتری دارد و در هوای خشک و خنک این موضوع برای عیار های پایینتر صدق میکند.

و اما در ایران :

؛ در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود و عیارهای ۲۰ و ۲۲ هم به رسمیت شناخته می‌شوند اما تولید با عیار پایین‌تر از ۱۸ فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار داخل ممنوع است.

البته در گذشته طلاهای ۱۷ عیار هم در ایران ساخته می‌شدند.

عیار سکه‌ها معمولاً بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم در سکه‌زنی استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰۰٪) ضرب می‌شوند.

منطقه

عیار مرسوم
بیشتر درکشورهای عربی، چین، هنگ کنگ و تایوان ۲۴ عیار – حداقل ۹۹٪
بیشتر در کشورهای عربی، هند، بنگلادش، پاکستان و سری لانکا ۲۲ عیار (۹۱٫۶٪)
بیشتر درکشورهای عربی منطقه و حوزه خلیج فارس ۲۱ عیار (۸۷٫۵٪)
بیشتر درجنوب اروپا و پرتغال ۱۹٫۲ عیار (۸۰٪)
بیشتر در جنوب اروپا، ایران و مصر ۱۸ عیار (۷۵٪)
بیشتر در شمال اروپا، اسکاندیناوی و آلمان ۸ تا ۱۸ عیار (۳۳٬۳٪ تا ۷۵٪)
بیشتر در روسیه و شوروی سابق ۹ عیار و ۱۴ عیار قدیم (۵۸۳ از هزار) و جدید (۵۸۵ از هزار)
بیشتر در بریتانیا ۹ تا ۲۲ عیار (۳۷٫۵٪ تا ۹۱٫۶٪)
لبشتر درایالات متحده و کانادا ۱۰ تا ۱۸ عیار (۴۱٫۷٪ تا ۷۵٪)

 

استاندارد طلا چیست ؟

استاندارد طلا به سیستمی پولی گفته میشود که در آن ارزش پول و یا اسکناس در یک کشور رابطه مستقیمی با قیمت طلا دارد.

در این استاندارد میزان طلا با تولید اسکناس یه یک میزان توافقی است.در برخی کشورها استاندارد طلا برای مهار تورم استفاده میشود ، البته این استاندارد توسط هر دولتی اجرا نمی شود ، برای مثال دلار آمریکا یک پول بدون پشتوانه است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 
 
 

ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایت ما استفاده می کنیم. با مرور این وب سایت، شما با استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.

در خبرنامه زرطلا عضو شوید

با عضویت در خبرنامه زرطلا از آخرین اخبار زرطل، آخرین قیمت طلا و مطالب مفید مجله زرطلا با خبر میشی. پس عجله کن ایمیلت رو در کادر پایین بنویس و روی عضویت کلیک کن..